Antidepresan Kullananların Yorumları

Antidepresan Kullananlar Yorumları : Antidepresanlar; depresyon belirtilerini hafifletmek amacıyla hastalara verilen reçeteli psikiyatrik ilaçlar olarak bilinir. Genellikle ruh hali ve davranış değişikliklerine sebep olan beyindeki nörotransmitter kimyasal dengesizlikleri düzeltmek için bu ilaçlardan destek alınır.

Antidepresan ilaçlar, psikiyatrik rahatsızlıkları geniş bir yelpazede kapsamaktadır. Bunlar sosyal anksiyete bozukluğu, anksiyete bozukluğu ve hafif şiddette kronik depresyon da içerir.

Antidepresan ilaçlar doktor tarafından reçete edilir ve depresyon belirtilerini rahatlatmak amacıyla bir ruh sağlığı uzmanı gözetiminde kullanılması gerekir. Bunun nedeni ise, bazı antidepresan ilaçların yan etkilerinin söz konusu olması ve bazı sağlık sorunu riski ortaya çıkarma ihtimalidir. Özellikle başka sağlık sorunları için ilaçlar alıyorsanız, doktorunuz bu ilaçları göz önünde bulundurarak antidepresan reçete edecektir.

Son yapılan bilimsel çalışmalara göre, bu ilaçların etkinliği hakkında çeşitli soruları da beraberinde getirdiği gözlenmiştir. Tek başına ilaç tedavisi çoğunlukla hastalarda yeterli olmamaktadır. Antidepresan tedavisinin eşliğinde hastanın yaşam tarzı değişiklikleri yapması, bazı kötü alışkanlıklarından kurtulması gerekebilir.  Antidepresan ilaçların riskleri ve yararları hakkında bilgi sahibi olarak, bu tedaviye yönelik daha doğru bir kişisel karar verebilirsiniz. Aklınıza herhangi bir soru takıldığında, mutlaka doktorunuza danışınız.

Antidepresanlar ilk olarak 1950’lerde geliştirilmeye başlanmıştır. Ancak bu ilaçların kullanımı son yirmi yılda çok yaygın hale gelmiştir. Antidepresan kullanımı dünya genelinde her geçen gün daha da artmaktadır. Antidepresan kullanımının sürekli artması, uzmanları bu konuda daha fazla araştırmaya yöneltmiştir.

1996 yılında ABD’de antidepresan kullanan 13.3 milyon kişi olduğu tespit edilmiştir. Ancak 2010 yılına baktığımızda bu rakam 23 milyon kişiye ulaşmıştır. Yani kullanan sayısı neredeyse iki katı artış göstermiştir. Bunun sebeplerinden biri, ruh sağlığı tedavisi için kampanyaların daha yaygın hale gelmiş olmasıdır. Aynı zamanda artık halk depresyon gibi ruh sağlığı sorunlarını daha kabullenir hale gelmiştir.  Birçok kişi çekinmeden bir doktora danışmaktadır.

Yapılan bazı anket ve bilimsel araştırmalarda toplanan verilere göre, antidepresan kullanımına en çok sanayileşmiş ülkelerde yaşayan insanların eğilimi olduğu sonucuna varılmıştır. Ve bu gelişmiş ülkelerde antidepresan kullanımı her geçen gün daha da artmaktadır.

Antidepresan Hangi Durumlarda Verilir?

Antidepresanlar bazı psikiyatrik hastalıkların tedavisinde başvurulan ilaç tedavisi yöntemleridir. Bu hastalıklar şunları içerir:

Ajitasyon
Obsesif kompulsif bozukluk
Enürezis (alt ıslatma)
Depresyon
Yaygın anksiyete (kaygı) bozukluğu
Majör depresif bozukluk
Manik depresif bozukluklar
Travma sonrası stres bozukluğu
Sosyal anksiyete bozukluğu

# Antidepresan Kullananların Yorumları

# Yorum 1

eski bir cipralex kullanıcısı olarak, kullanımına karşı olunmasını anlayamıyorum. hayat bir takım sebeplerden dolayı sizin için daha zorlayıcı olabilir. bu sorunların kaynağında siz olmadığınız halde, şartları değiştirmek için gücünüz kalmamışsa ve sadece kendinizi suçlamaya başladıysanız, desteğe ihtiyacınız var demektir. arkadaşlarınızdan, ailenizden aldığınız destek dışında, yeterli kuvveti ve güveni içinizde hissetmeye yarar.


# Yorum 2

insanların haklarında atıp tutmaya çok meraklı olduğu ilaç. öncelikle, dokturunuz size bir antidepresan verdiyse, hastalığınız veya ilaçla ilgili internette sadece bilimsel kaynaklarda araştırma yapın. ‘yaramığoo’ gibi yorumları ciddiye almayın. bilime güvenin. doktora inanın.


# Yorum 3

 “ilacı aldım mutluyum” yok. “ilacı kullandım mutluyum” var. ilacı sadece içme, kullan. o sana bir şeyler öğretiyor. gözünü aç. bir olay düşün, kötü bir olay. ilacını almışsın; duygulanımın seni etkileyemeyecek kadar düşük, diğer taraftan ilacını almamışsın aynı olayı yaşıyorsun; kırılmadık eşya, kalp, zihin kalmamış. fark ne? ilaç mı? aslında değil. fark, vücudundaki hormon dengesi. insan bir olay karşısında birden farklı şekilde tepki verebilir. bir olaya üzülürken aynı olaya güledebilir. beyin kendini kandırabilecek kadar zekidir, ilaçsızken ilaç almışsın gibi hissettirebilir. olay bu. bunu yapmayı öğren, ilaçların sende yarattığı etkileri hisset. artık öğrendim dediğinde doktorun izin verirse ilaçları yavaşça azaltarak bırak. günler geçti… durumun stabil, bıraktıktan sonra bir süre öyle olur. etkisi hemen geçmez ilaçların ancak bir gün bir bakıyorsun ki değişiyor. kötü bir olay var ya da kötü bir gün, her şey yeniden başlıyor diyorsun kendine. işte testin başlıyor, öğrendiklerini uygulama zamanı. algı değişikliği yaratman gerekiyor kendinde, ilaçların sana yaptığını yapman, bakış açını değiştirmen. vücudunu kullanman aslında. hükmet kendine, salma kendini. dünyada gidişatına etki edebildiğin nadir şeylerden biri kendi vücudun. dilini öğrenirsen sana çok şey anlatır. duygulara hükmetmek zordur biliyorum ama aradaki dengeyi kurarsan ne sen üzülürsün ne de vücudun. başarabilirsin.


# Yorum 4 

fiziksel bağımlılık yapmaz ağrıkesiciler gibi, belki bazı durumlarda psikolojik bağımlılık yapabilir. ama bu da sigara ya da alkolünki gibi aşırı derecede-kurtulması zor bir bağımlılık değildir. burada herkes yazmış: aman etmeyin, aman kullanmayın, diye. hiçkimse merakından kullanmaz bunu. (en azından düzenli kullanıcılar için söylüyorum) başka çıkış yolu kalmamışların köprüden önce son çıkışıdır genellikle. ayrıca kilo da yapmaz, aksine zayıflatır.


# Yorum 5

hakkında kullanmayanların sürekli atıp tuttuğu ilaç türü. oncelikle antidepresan kullananlar öyle sandığınız gibi “hayat cok zor,sevgilimden ayrıldım ne yapıcam,off cok bunaldım baş edemiyorum” modunda oldukları için bunu kullanmazlar. genelde depresyon hali yaşamlarını engelleyecek düzeydedir ve kaliteli bir hayat süremezler. ansızın gelen ve geçmeyen baş dönmesi,kalp çarpıntısı,anksiyete kaynaklı içinde oluşan anlamsız boşluk hissi(bu öyle bir histir ki bu duyguyla 2 3 gün yaşamaktansa intihar etmeyi yeğlersiniz). zaten intihar vakalarının çogunun sebebi, bi travma sonrası bu hislere yakalanıp antidepresan kullanmayan insanların bu duygularla baş edememesidir. yani,ben de cok kötü günler yaşadım ama kullanmadım diyenler muhtemelen sağlıklı bi psikolojik alt yapıya sahip olduğu için bu hisleri yaşamamışlar cünkü bunlarla baş etmenin hapsız bir yolu yoktur.


# Yorum 6 

doktor kontrolünde kullanan kullanmayan herkesin gelip burada bilinçsizce yorum yapmasının gerçekten tedaviye ihtiyacı olan insanlar için olumsuz bir durum yaşattığını düşünüyorum. adam gelmiş anlatıyor. kullandım bir hafta sonra sıkıldım, etki etmedi, kafama göre bıraktım, sonra gelsin yoksunluk hisleri, gitsin bulantılar kusmalar, halüsinasyonlar. e mal madem sen salaksın o zaman burada bunu niye anlatıp insanları yanıltıyorsun. sözlüğe yazar olmayı bilmişsin, ama açıp biraz okumayı başaramamışsın. her yerde bangır bangır yazıyor antidepresanlar etkisini 2-3 hafta içinde gösterir. doktor kontrolü dışında kullanmak ve bırakmak çok zararlıdır. bir anda kesildiği takdirde birçok yan etkiye sebep olur. bu kadar mı zor bunu anlamak? sen niye gelip burda kendi mallığından yaşadığın abuk subuk şeyleri anlatıp bir de üstüne sakın kullanmayın uzak durun diyorsun? tıp bu tıp! gidip hacı hocaya üfletmiyorlar, doktor kontrolünde ilaç kullanıyorlar, “fiziksel” olan hastalıklarını geçirebilmek adına..


# Yorum 7

ağırlıklı insanlık öldüğü için var olan ilaçlardır bunlar. zamanında komşusu açken tok yatan bizden değildir dendiğinde kast edilen tam olarak budur. etrafında hali hoş olmayan birini gördüğünde “bir derdin mi var?” diye sormak hiç zor değildir. ben müminim diyen birisi içinse müminlik borcudur.


# Yorum 8

envai çeşidini kullandım, bir boka yaratamadım. hala ağlama krizleri, hala duygusallıklar.. bazıları mutlu olamama lanetiyle doğuyor sanırım


# Yorum 9

hayat kurtaran ama eğer isterseniz bitirebilecek ilaç.bazen o kadar işe yarar ki mani ilacına başlamanız gerekir.sora tekrar anafranil,sora lithuril,bazen ritalin,tegretol öyle gider de gider. hiç bırakmak istemez insan ya tekrar herşey kötü olursa korkusuyla.


# Yorum 10

vucutta dogal yollardan uretilen serotoninin bosa gitmesini engeller; tek numarasi budur. ve bu, cok guzel bir numaradir.


# Yorum 11

her tür depresyon ve obsesif-kompulsif bozukluklarda kullanılabilir. ayrıca panik bozukluk, gece işemeleri, uykusuzluk ve bunaltı bozukluklarında, anoreksiya nevroza ve bulimiya nevroza, dikkat dağınıklığı ve hiperaktivitede, erken boşalma ve organik nedene bağlı olmayan sertleşme sorunlarında, uyku apnesi ve bazı uyku bozukluklarında ve okul korkusu gibi durumlarda kullanılırlar. yan etkileri : genelde uyuklama, sersemlik, baş dönmesi, yorgunluk, dikkati toplayamama, ağız kuruluğu, öfori, taşikardi, iştah artması, görme bulanıklığı, uykululuk, uyku bozukluğu, terleme ve bazı anti-kolinerjik etkilerdir.


Yorum 12 

obsesif-kompulsif davranış bozukluğu tanısıyla 3-4 aydır kullandığım ilaç türü. açıkçası fark ettiğim en bariz değişiklik artık çok kolay sarhoş oluyor olmam. bir-iki kadehle, üstelik sabahına bir çok şeyi hatırlamayacak kadar. yanınızda sizi derleyip toplayacak birileri olsun, aman diyim.. bunun dışında zank diye durmuş olan dünyamı döndürmeye yardım ediyor. kimi zaman gene o manasız takılmaları, umursamazlıkları yaşıyorum; kendimle ilgili garip(!) düşüncelere kapılıyorum. böyle anlarda en büyük kurtarıcı ilaç değil, sizi seven insanların desteği olacaktır. ilaç mucize yaratmaz.


Yorum 13 

genelde hafif bir depresyonu bile atlatamayan güçsüz bünyelerin eleştirdiği ilaç. bunlar bide çevresinde antidepresan kullananlara ” içme şunu , bir işe yaramıyor. ” gibi şeyler derler. lan sen hafif bir depresyonu bile atlatamayıp , antidepresan kullanmaya başlıyorsun. üstüne bide obsesif kompulsif gibi ciddi hastalıkları olanlara ” içme şunu ” diyip yüzsüzlük yapabiliyorsun. bu yüzsüzlüğü yapan kişiler genelde yüzünde bir tane sivilce çıktığı için depresyona girenlerdir.


# Yorum 14

mutsuzluğumuzun psişik kökenlerini yadsımak için ilaç firmalarının harcadığı milyar dolarlar daha mutlu olmamızı sağlamıyorsa da, mutluluk imajının gözden kaybolmaması için harcanan lanetli pay olarak, potlaç’ın devamı olarak “şeffaf” kapitalist yapıdaki yerini buluyor. bu kadar fazla “anti-“ye sahip olup da hala mutsuz olan insanlar ise mutluluk imajlarına bakıp bakıp daha da mutsuzlaşıyorlar ki, bu da hala bir tür kurban mantığının işlerlikte olduğunu gösterir nitelikte.


# Yorum 15

kullanan insanları aciz ve güçsüz diye yaftalayacak aklı evvelleri gözler önüne seren ilaç. sen yıllardır bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan ilaç ol, bir sürü insanı tedavi et, sonra gelsin biri hakkında “bunu kullanan acizdir” desin. bilmiyorum siz cahiller ne düşünüyorsunuz ama psikolojik rahatsızlıklar da hastalıktan sayılıyor. depresyon mesela. şımarıklık değil bir hastalıktır. tedavisinde de ilaç kullanılır. bu ayıp değildir.


# Yorum 16

mutsuz bir insan olduklarını bir türlü kabullenemeyen tahammülsüz insanlar, tüm ömürlerini, çözümün antidepresanlarda olduğunu sanarak harcadılar. ancak aralarından bazıları, mutsuzluğun o kadar da tahammül gerektirecek bir şey olmadığını anladı ve hayatlarına mutsuz olarak devam etti.”


# Yorum 17 

benim tecrübem ölçüsünde söyleyebileceğim, insanı mutlu etmekten ziyade kişinin en mutlu ve en mutsuz olduğu durumları ortadan kaldırıyor. almadan önce kişi daha çok hayatın mutsuz tarafında bulunduğu için antidepresana başladıktan sonra daha mutlu biri gibi hissediyor. ama bir süre sonra mutlu anlarının da yavanlaştığını, giderek bir robota dönüştüğünü fark ediyor.


# Yorum 18

herkes kullandıktan sonra mutlu olduğunu,düşüncelerinin azalıp,uyuyabildiklerini falan dile getirmiş. bende hiç biri olmadı bunların. ne mutlu oldum, ne düşüncelerim sustu ne de uyuyabildim. tek bir değişiklik dahi yaratmadı. sadece ruhumu alıp götürdü,halsiz bıraktı beni. beynim de, kalbim de yerli yerinde aynı şekilde duruyor öylece. yaşamak adı altında yaşıyorum sadece. nefes alıyor, arada yemek yiyor ve su içiyorum. boş yaşıyorum, herkesi mutsuz ediyorum. şu hayatta ne bir şeye, ne bir kimseye tek bir faydam dahi olmadı. ama biliyorum tüm bunların bir son bulması gerek artık.


# Yorum 19

prospektüste yazmaz ama en tehlikeli ve yaygın yan etkisi kullanan kişilere aptal cesareti vermesidir. yani basitçe “amaan ne olacak” tavrı. bazı ssriler için intihar eğilimini arttırıyor denmesi de bu yüzdendir. bunu doktorlar da bilir ama nedense söylemezler. eğer antidepresan kullanıyorsanız bunun bilincinde olup, önemli bir karar verirken acele etmemelisiniz.


# Yorum 20

beyin kimyasına müdahale ederek, mutsuzluğa yol açan iletimleri azaltma gibi işlevleri var. doktorların dediği kadar süre (6 ay) kullanılınca sizi depresyon halinden kurtarabilir tabii tek başına değil psikiatrla seanslarınızın devam etmesi gerek. alışkanlık yapma riski çoktur artık onsuz yaşayamayacağınızı düşünürsünüz. ama hiç bir ilaçtan bu hayatı çekilebilir kılmasını beklememek lazım.


# Yorum 21

nörokimyasal dengenin bozulması neticesinde ortaya çıkan bir takım rahatsızlıkları gidermek için “kullanılması gereken” bir düzenleyicidir.


# Yorum 22

şartlar ve durumlar değişmediği sürece, bırakıldıklarında hiç bir işe yaramadığı iddia edilen kimyasal bileşimlerdir. sadece geçiş süreçleri için faydalı olabilirler.


# Yorum 23

sadece depresyon için değil, fibromiyaljiden impotansa kadar yaygın bir alanda kullanımı olan ilaç grubudur. doğru kullanımıyla birlikte tıp biliminin insanlığa yaptığı en büyük hizmetlerden birisidir.


# Yorum 24

psikolojinin son noktası. psikiyatrları kurtaran ilaç. baktın hastalar akın akın geliyor yaz antidepresanı kurtul. oh mis gibi. daya antidepresanı canı sıkılana. hiç yan etkilerini falan anlatmaya gerek yok. sakalına kurban olduğumun freud’u yaşayaydı da göreydi şu günleri.


# Yorum 25

kalbin deli gibi dengesiz attığı dönemde kullanılmaya başlanınca sanki kalbi bir kafese koymuşlar gibi attırır. insanı ne uyuşturur, ne de mutlu eder. psikolojik nedenlerden dengesi bozulan kalbi çalışması gerektiği gibi çalıştırır.


# Yorum 26

öyle bir şey ki bunu aldıktan bir süre sonra iyi hissediyorsun, normale döndüğünü farkediyorsun ve büyük bir salaklıkla kendi kendine artık buna ihtiyacın olmadığına hükmediyorsun ve bırakıyorsun. sonra tekrar almaya başlıyorsun hapı ve tekrar aynı döngü.


# Yorum 27

öğrenilmiş davranışları tedavi edebildiğini düşündüğüm hapımsı varlıklar. örneğin sosyal fobi bildiğim kadarıyla öğrenilmiş bir takım durumların kişide benimsenmesi sonucu oluşan bir rahatsızlık. daha önce sahneye çıkmış ve kıpkırmızı kesilip, donup kalmışsanız sahne korkunuz gelişir ama antidepresan isimli güzide şey sayesinde tekrar sahneye çıkmayı deniyor ve gayet rahat olabiliyorsunuz. bunu üzerine de eski durumunuzun ne kadar da mantıksız, o eski korkularınız aslında sebepsizce olan korkular olduğunu anlıyor, gerçeği görüyor, aydınlanmış bir insan olup çıkıyorsunuz.


# Yorum 28

ota boka verildiğini düşündüğüm meret. sözde psikolojik buhranları, sarsılmaları, çılgınlıkları atlatmaya yaratan sakinleştirici, rahatlatıcı ilaç. o zaman sadece bu gibi durumlarda verin ulan. kilo alamadığım için doktora gittiğimde bile bana “hımmmm bilmem kaç gr antidepresan alman lazım” demeyin. ağzıma bile koymadım tabi ki.


# Yorum 29

devlet hastanesinde beni 5 dakika dinledikten sonra iki ilaç yazan doktora uyup ilaçlardan ilk olarak antidepresanı alıp, sürekli uyuttuğuna şahit oldum daha dün. annem uyandırmasa 16 saatten daha fazla uyuyacaktım. mübarek kış uykusuna sokuyor, iştahınız açılıyor en kötüsüde çataldan tabağa düşen zeytin bile büyük bir sarsıntı yaratıyor insanın bünyesinde. bardaktan bardağa dökülen süt bile şok ediyor. daha bir tane içip bu hale geldim. sarhoş olsam çoktan ayılmıştım ama bunun etkisinden çıkmak çok zor. üstüne üstlük sadece bir tane aldım. diğer ilacıda yutaydım heralde 2 gün boyunca uyuyacaktım. kısacası kafam güzel ama hala azıcık olsun mizah anlayışımı yerinde bırakmış. ne olur onuda benden almayın sayın psikiyatr… hıçkırıkta tuttu şimdi iyimi her hıçkırışımda şuurum kayboluyor. mecbur kalmadıkça almayın şu lanet ilacı… hala yazı yazabiliyorken son entry mi gireyim dedim. malum fazla çarptı akşama bir tane daha alırsam haydi hobaa oturmaya mı geldik? kıvamına bile gelebilirim.


# Yorum 30

sosyal anksiyete ve depresyon nedeniyle kullanıyorum. nasıl anlatsam önceleri çok sık depresif düşüncelere kapılırdım. şimdiyse yine bu depresif haller gelir gibi oluyor ama bir iki dakika içinde boşvermiş oluyorum. aslında yine canımı sıkıyor hayat ama artık bunları düşünmeye üşeniyorum. evet aslında hayata pozitif bakmaya başladığımdan değil de dertleri tasaları düşünmeye üşendiğim için depresyonun etkisi azalıyor. aman bunları düşüneceğime uyurum daha iyi kafasındayım. dertleri halının altına mı süpürüyoruz bilmiyorum ki.


# Yorum 31

bu illeti bırakmak adına yapılabilecek en güzel şey hayatınızda radikal kararlar alıp güzel bir motivasyon rüzgarına kapılmak. insanoğlu gerçekten çok enteresan bir varlık. inandığı zaman her şeyi başarabiliyor.


# Yorum 32

gerekli hallerde kullanılması şart olan ilaçlardır. ancak burada hasta kadar doktora da iş düşüyor . şimdiye kadar pek çok psikiyatr tanıdım. bir tane gerçekten iyi deneyimli olanı dışında hepsi üzerimde çeşitli ilaçları denedi ve uzun süre bu ilaçların yan etkilerini çektim. doğru ilacı bulmak biraz zor olabiliyor. ancak zamanında hayatını sonlandırmayı denemiş biri olarak söyleyebilirim ki bir seneyi aşkın tedavim sırasında ve sonrasında aklıma bir kez olsun kendime zarar vermek gelmedi. bu yüzden ilaçlar aslında başarılı demek yanlış olmaz. zaten antidepresanların keşfiyle beraber intihar kaynaklı ölüm vakaları epey azalmış diye biliyorum. bu arada kimisinde de antidepresan özellikle de tedavi başlangıcında kendi canına kıymak için bulamadığı enerji ve motivasyonu verdiği için intihara neden olabiliyormuş. her neyse diyeceğim şudur ki eğer ihtiyacınız varsa kullanın. ihtiyacınız yoksa, çerez olur diye gidip yazdırmayın.