Birini Unutmak İçin Ne Yapmalıyım?

Birini unutmak için ne yapmalıyım ? Bizi üzen ve yıpratan en önemli nedenlerden birisi de geçmişte yaşanılanlar ve geçmişimizdeki hata/pişmanlıklarımızdır. Yaşananlar sırasıyla gelir, yaşanır ve biter. Ama her zaman akıldan silinmesi kolay olmayabilir. Bu durumlarda da kafamıza kocaman bir soru işareti oturuverir. Uykularınız kaçar, vakit geçmek bilmez hayatınızın tadı tuzu kaçar. Birini unutmanın yolları sizi başka uğraşlara yönelmenizden geçer. Aklınızdan çıkmayan, keşke olmasaydı dediğiniz kişiyi aklınızdan atmanın özü budur aslında.

İnsanlar her an birliktedir. Metroda, otobüste, alışveriş merkezlerinde iç içeyizdir. Onların tartışmalarını, borçlar yüzünden bankalarla telefon konuşmalarını istemeden de olsa dinleriz ve bilirsiz ki bu dünya da herkesin bir sorunu var. Problemler hayatımız boyunca bitmeyecektir. Her adım atışınız da yeni bir problem doğacaktır küçük ya da büyük.

Sizler için araştırdık ve birini unutmak için neler yapılmalı, bir insan ve yaşanılanlar nasıl unutulur sorusuna cevap olarak onu unutmanın 10 farklı yolunu bir arada derledik. İşte birini unutmak için yapılması gereken başlıca on kural;

1- Onu arama
Elin hep telefona gitse de bundan vazgeç. Özellikle de terk edilen taraf sensen. Bu ilişkinizi gereksiz yere uzatmaktan ve ikinizin de daha çok üzülmesinden başka bir işe yaramaz. Kendine hakim ol ve ne olursa olsun onu aramamaya çalış. Zamanla bu duruma alışacaksın.

2- Zamana bırak
“Zaman her şeyin ilacıdır” derler. Ayrılığın ilk günlerinde çok acı çeksen de, zamanla aklına bile gelmeyeceğinden emin olabilirsin. Bunun için üzülmene ve kendini yıpratmaya değmez.

3- Arkadaşlarınla konuş, derdini paylaş
Unutma ilk ayrılık acısını yaşayan sen değilsin. Arkadaşların, aile fertlerin ve daha çevrendeki bir çok kişi, en az bir kez yaşamıştır bu olayı! O halde neden onlardan yardım almıyorsun? Konuştukça açılacak ve duygularını daha iyi tahlil etme fırsatı bulacaksın.

4- Gerçek duygularını test et
Yaşadığın gerçek bir aşk mıydı, yoksa sadece fiziksel bir çekim mi? Bunu test etmek için biraz geç olabilir ama eğer hissettiklerin sadece bir çekimse bunun zaten geçici bir şey olduğu bilmelisin. Onu görmediğin zaman giderek azalacağından ve bir gün son bulacağından emin ol.

5- Karşılaşmamaya – görmemeye çalış
Ne demişler: “Gözden uzak olan gönülden ırak olur.” Her ne kadar ayrılığın ilk günlerinde aklından kolay kolay çıkmayacak olsa da, onu uzun zaman görmediğinde unutacağını bilmelisin. Bu nedenle onun olması muhtemel yerlere gitmemeye çalış. Hatta mümkünse, aynı arkadaş grubundakilerle bir süreliğine ilişkilerini askıya al.

6- Ailenle birlikte ol, onlara zaman ayır
Sevgilin varken, ailen yüzünü görmeye hasretti. Şimdi onlara bir güzellik yap ve sevgiline ayırdığın zamanı onlara ayırmaya çalış. Dinginlik, huzur, güven hepsi bir arada! İlk zamanlar biraz sıkılır gibi olsan da, zamanla çok hoşuna gideceğinden emin olabilirsin.

7- Eğlen, hayatın tadını çıkar
Sanki sadece sevgilinle birlikteyken eğlenebilirmişsin düşüncesinden vazgeç. En yakın arkadaşlarınla dışarı çık, sinemaya git, bowling oyna, kırda piknik yap… Emin ol, bundan da çok zevk alacak ve sevgilin olmadan da keyifli vakit geçirebileceğinin farkına varacaksın.

8- Ona ait olan eşyaları ortadan kaldır
Fotoğraf, mektup, ya da sana aldığı bir hediye… Ondan geriye kalan her şeyi ortadan kaldır. Böylece onunla ilgili anılarının depreşmesini önlemiş olursun. Ama sakın hiçbirini imha etme. İleride onlara baktığın zaman acı çekmeyeceğin günler de gelecek.

9- Hobilerini geliştir
Onu kafandan uzaklaştırman için en iyi yollardan biri de yeni hobiler edinmen ve kendine bol bol zaman ayırman. Böylece onu düşünme fırsatını bulamayacaksın. Özellikle arkadaşlarınla birlikte yapacağın spor aktiviteleri çok işine yarayabilir.

10- Olumsuz yönlerini düşün
İlişkiniz boyunca mutlaka hoşuna gitmeyen davranışları olmuştur. Onu özlediğin zamanlarda birlikte geçirdiğiniz güzel anlar yerine, olumsuz yönlerini düşünürsen onu daha kolay unutabilir, hatta nefret bile edebilirsin.