Depresyon Ölçeği Testi

Depresyon Ölçeği Testi insanoğlu duygusal bir varlıktır. Bazı olaylara karşı güçlü olabilirken, bazen de olayların karşısında zayıf kalabilir. Geçmişten bu yana insanları anlamak ve tanımak adına kişilikle ilgili birçok tanımlama ve sınıflandırma yapılmıştır. Depresyon belirtileri ve etkileri üzerine kadın veya erkek olsun aynıdır. Erkekler, kadınlara göre duygularını daha az belli ederler. Bundan dolayı erkeklerin depresyonu kadınlara göre daha sakin yaşadıkları bilinmektedir.

Depresyon ölçeği, hastaların depresyon şiddetini ölçmek için 17 sorudan oluşan bir maddedir. Kişinin depresyon belirti düzeyi ve genel ruh hali ile ilgili fikir verir. Aynı formun çocuklar için olan versiyonu da vardır. Depresyon duygusal, zihinsel ve bedensel olmak üzere bazı belirtilerle kendisini gösteren bir ruhsal hastalık durumudur. Buna göre depresyon ölçeğin uykuya dalma güçlüğü, gece yarısı uyanma, sabah erken uyanma, zayıflama ve genital semptomlar üzerine ilgili maddeleri 0-2, diğer maddeleri 0-4 arasında derecelendirilmiştir. Aslında depresyon bir kişilik özelliği değildir. Dolayısıyla sağlıklı insanlar, istenmeyen veya hayal kırıklığı yaşanan olaylar karşısında sıkıntı ve üzüntü gibi duygusal tepkiler verir. Bu duygulara depresif duygular denir ve hayatın normal bir parçasıdır. Genellikle derin ve üzüntü içerisinde düşünce, konuşma ve hareket durgunluğu, güçsüzlük, isteksizlik ve karamsarlık gibi duyguları ve düşünceleri içeren bir sendromdur. Bu sendrom, duygusal alanlarla ilgili birçok belirtiyi kapsamaktadır. Bu belirtiler hafif düzeyden başlar ve şiddetli düzeye kadar yükselir.

Depresyon Ölçeği Uygulanma Şekli;

Fiziksel inceleme; Bu inceleme boy ve kilo ölçülmesi, kalp atışları, kan basıncı ve yüksek ateş, kalbin ve akciğerlerin incelenmesini içerir. Kişilerin kendi kendilerine soru ve cevap şeklinde olan uygulanışı kolay bir ölçektir. Formun başında da nasıl yanıtlanacağı konusunda da bilgi verilmiştir. Bu kişiden kendisi için uygun olan ifadeye evet, uygun olmayan ifadeye ise, hayır olarak işaretlemesidir.
Laboratuvar inceleme; Tam kan sayımı adı verilen kan testi yapılır. Buna göre tiroit bezleri incelenir.

Depresyon Ölçeği Değerlendirme Sonuçları;
0-5 puan; Depresyon yok
6-10 puan; Normal ama mutsuz
11-25 puan; Hafif depresyon
26-50 puan; Orta depresyon
51-75 puan; Ağır depresyon
76-100 puan; Aşırı depresyon