Doğum Sonrası Depresyon Nedir Tedavisi Nedir ?

Doğum Sonrası Depresyon Nedir Tedavisi Nedir ? Doğum sonrası depresyon, Bu hastalık doğum yapan birçok bayanda görülen rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Tıp dilinde postpartum diye bilinen doğum sonrası annede gerçekleşen davranışsal değişimler, fiziksel değişimler ve duygusal değişimlerin oluştuğu depresyon şeklidir. Doğum sonrası dört hafta içerisinde gerçekleşen depresyon, farklı şiddette olabilir. Hamilelik esnasında yaşanılan gerginlik, doğumla alakalı korkular ve yeni sahip olduğu bebekle alakalı endişeler sebebiyle yaşanan duygusal yoğunluk halidir. Bununla alakalı olarak doğum yapan kişinin bebek sahibi olmasına ilişkili olarak sosyal ve psikolojik değişikliklere bağlantı sonucu ortaya çıktığı görülmüştür. Annenin yaşadığı duygusal ve fiziksel değişikliklerin sonucu ortaya gelmiş olan bu depresyon çeşidi ilaç ve danışmanlık tedavi yöntemleriyle geçebilen depresyonlar arasında yer alır. Annede doğum sonrası hormonların hızlı düşüşü sonucunda oluşan fiziksel değişiklikler sebebiyle meydana gelebilir. Ayrıca östrojen ve progesteron hormonları seviyeleri hamilelik esnasında yükselirken, doğum sonrasında hızla düşmesi ile alakalı olduğu da bilinmektedir. Bu değişiklikler sonucu bebek sahibi olmakla alakalı olarak değişikliklerde arttığı için annede psikolojik gerginlikler oluşur. Tedavi edilmez yada erken dönemde fark edilmezse istenmeyen başka olumsuzluklar meydana getirebilir.

Doğum sonrası depresyon belirtileri

Doğum sonrası annede oluşan bu depresyonun belirtileri arasında uyku eksikliği nedeniyle oluşan stres başta gelmektedir. Aşırı yorgunluk ve doğum sonrası oluşan libido eksikliği ve sürekli değişiklik gösteren ruh hali sebebiyle annede stres ve depresyon hali gözlenir. Ayrıca anne iştahsızlık gibi sorunlar nedeni ile kilo kaybetmesi ve sütünün hemen gelmemesi sonucu stres altında olabilir. Bu değişik depresyon halleri ruh halinde değişiklikler ortaya çıkarır. Çocuğuna bakamama, umutsuzluk ve acizlik gibi düşünceler anneyi etkiler ve bununla beraber annenin içerisinde şiddetli doğum sonrası depresyonlar gözlenir.

Ayrıca annede gözlenen ani durum değişiklikleri çok mutlu olma hissini yanı sıra birkaç dakika sonra oluşan aşırı üzülme hali gibi değişiklikler oluşabilir.

Bir anda ağlarken; bir anda gülmeler, endişeli haller, rahatsız ve tedirgin gibi görüntüler sergilenebilir. Bebekle annenin arasındaki bağın oluşturulması ile annenin destek olması oldukça önemlidir. Tedavi edilmeyen depresyonlarda annenin bu depresyondan çıkması yılları alabilir. Annede oluşan aşırı hassasiyet sebebiyle günlük işlerini yapılmasına engel teşkil eden bir depresyon halidir. Ayrıca bebeğin bakımını yeterli düzeyde yapamadığı da görülmektedir. Tedavi edilmediği sürece annenin psikolojik durumunda aşırı değişiklikler gözlenir. Ciddi ruhsal problemler yaşayan doğum sonrası depresyon geçiren annelerin halüsinasyon görme gibi etkilerin içerisinde olduğu da bilinmektedir. Ayrıca obsesif kompulsif bozuklukları doğum sonrası depresyonu da ortaya çıkardığı göre bilmektedir. Annenin çoğunlukla bebekle ilgili endişeler ve bebeğe zarar vermekle ilgili kötü düşünceler taşıdığı görülmüştür. Bu ruh bozukluğu sebebiyle annede tedirginlik ve depresyon ile aşırı kaygı hali gözlenir.

Doğum sonrası depresyonun tedavisi

Doğum sonrası böyle gerginlikler yaşayan annelerin psikolojik tedavi olması son derece önemlidir. Alacağı profesyonel yardımla kendinin ve bebeğin bakımını daha kolay yapacaktır. Anne adayında oluşan depresyon sonrasında alacağı yardım sayesinde günlük yaşantısına dönmesi kısa zaman alacaktır. Doğum sonrası oluşan depresyonla ilgili alınacak profesyonel yardım sayesinde endişeli ve korku hali giderilecektir. Annede uygulanan tedavi şekli girdiği depresyonun değişikliğine ve tipine göre farklılıklar gösterir. Ayrıca anne adayına uygulanan antidepresan ilaçlar ve duygusal destek sayesinde annenin depresyondan çıkması sağlanır. Kullanılan ilaçlarla tedavi edilirken; şiddetli depresif hallerinde hastalığın hastanede tedavi edilmesi yolu izlenir. Annenin bebeğini emzirmesi sırasında alacağı ilaçlar bebeğe göre şekillendirilir. Doktor gözetiminde kadının emzirirken antidepresan gibi ilaçlar kullandığı gözlenir. Bu durum doktorun inisiyatifine kalmış olan bir durumdur.