İnsan Psikolojisi Nedir?

İnsan Psikolojisi Nedir? Çoğu insan yaratılış nedeniyle zayıf karakterli olabilirler. Her insanın algılaması farklılık gösterir. Kimileri duygusaldır, kimileri çok düşünürler, sessiz sakin insan yapılarına sahip değiller, yalnız kalmayı severler ve gezmeyi sevmezler sürekli arkadaşlarından yakınırlar, sosyal çevreleri çok dardır, kendilerinden çok başkalarını düşünürler ve birçok özellik daha sayabiliriz. Bu tür insanlar maddi imkânsızlıklar, olumsuz sosyal yaşantılar, işsizlik ve sevgiden yoksunluk gibi birçok sorun yaşarlar.

Fakat farkında dahi olmazlar. Psikolojik hastalık öyle bir şeydir ki yavaş yavaş insanı eritir ama farkına bile varamazsın. Kimisi yavaş yavaş ilerleyen hastalıklar, peşpeşe birbirinin içine girerken insanlara ne yapacağını bilemezler. Çünkü hayatta karşılaştıkları sorunlar onları çok etkilemiştir ve bilinçaltına kurulmuştur. Bu yığılmalar ve sürekli devam eden olaylar ilerledikçe daha da içlerine çekilirler ve hastalıklarının farkına varsalar bile sorunların kendilerinden kaynaklandığını zannederler.

Dolayısıyla hastalık ve birçok hastalığı beraberinde getirir. Bu yüzden hastaların yaşları ilerledikçe çevreyle de iletişimleri azalır ve çevrelerinden tepki alırlar. Psikolojik yönünden rahatsız olan insanlar, düzenli yemek yeme sıkıntılarında beraberinde getirirler. Düzenli yemek yiyen insanlarımızın, düzenli uykularını alan insanlarımızın kolay kolay baş ağrısı yaşamazlar ve psikolojik hastalığı kolay atlatırlar.

İnsan psikolojisini etkileyen olumsuz belirtiler:

Sosyal hayattan çekilme
Yalnızlığı istemek
Sürekli hayata karşı olumsuz bakmak
Düşünceden düşünceye geçme
Kimselerle konuşmama ve suskunluk dönemleri
Sıkça görülen halsizlik ve sürekli uyumak istemek isteği

Psikolojik rahatsızlıklar yaşayan insanların en büyük özellikleri duygusal olmalarıdır. Duygusal olan insanların yaratılış itibariyle kafaya çok takan kişilerdir. Kendilerini sürekli başkalarının yerine koyarlar ve İçine kapanık ve İçine atma şeklinde duygusal hareketler gösterirler. Bütün insanlara yapılacak en büyük iyilik onları sürekli dinlemek ve onları konuşturabilmeliyiz ki hayatları boyunca sosyal hayatları iyileşsin ve rahatsızlıklarının farkına varabilsinler. Bu yüzden İyileşene kadar ümitsizliğe kapılmamalıyız. Çünkü psikolojik rahatsızlıkların en büyük iyileşme kaynağı erken tanıdır. İyileşme ihtimali bu yüzden yüksektir.