Kendi Kendine Konuşma Hastalığı

Kendi kendine konuşmak gülmek nedir? Kendi kendine konuşan insan deli midir ? Kendi kendine konuşmak, kişinin günlük yaşamda kendi kendine konuşması her zaman bir hastalık olarak algılanmamalıdır. Bu kişinin stresten kurtulması için son derece faydalı olabilir. Ancak farklı türlerde geliştiğinden, tedavi edilecek kişiler iyi ayrılmalıdır. Bunun yanında çocuklarda kendi kendine konuşmak, tavırların şekillenmesine yardımcı oluyor. Kendi kendine konuşmak ve gülmek yapılan araştırmalarda insanların en fazla kaybettiği eşyalarını ararken kendi kendilerine konuştuklarını ortaya koymuştur. Bu davranışın algılama ve düşünmeyi arttırdığı belirlenmiştir. Kendi kendine konuşmak iki farklı şekilde gelişebilir.

Evet, kendi kendine sesli konuşmak kişiyi rahatlatır. Ancak, kendi kendine konuşmanın ne amaçla yapıldığı kişi tarafından iyi bilinmelidir. Günümüzde kendi kendine konuşma çok yaygınlaşmış bir stres atma davranışıdır. Pek çoğumuz kendi kendine konuşan birini fark ettiğimizde direk deli olduğunu düşünürüz. Halbuki, uzmanlar dahi kendi kendine konuşmanın ”otokontrolü” sağladığını ve böylece düşüncesizce yapılacak herhangi bir davranışın bu sayede gerçekleşmesinin engellenmiş olduğunu savunmaktadır. Çocuklarda kendi kendine konuşma ise, tavırlarının şekillenmesine yardımcı oluyor. Kendi kendine konuşmanın bir diğer olumlu etkisi ise bir insan kendi kendine konuştuğunda iç seslerine kulak verdiği zaman seçimlerini daha mantıklı yapmaktadırlar.

Kendi Kendine Konuşma Hastalığı

Kendi kendine konuşmak kaç türlü olur?

Hastalık olarak kabul edilen durum: İlk durumda kişi kendini soyutlayarak, kendine yeni bir dünya kurmuştur. Bu kişiler psikoz denilen akıl hastalığı olan gruptadır. Kişi ayrı bir dünyada olduğunu düşünerek, kendine bir yaşam alanı kurmaktadır. Dış dünyadan tamamen kendini soyutlamıştır. Kendi hayallerindeki kişiler ve objelerle konuşarak, kendini psikolojik olarak ayakta tutmaktadır. Bu kişiler tedavi ihtiyacı olan gruptur. Kişiler hayatta kalabilmek için ve toplumla ihtiyaçlarını karşılayamadıklarından dolayı kendine ait bir dünya kurmaktadır. Bu dünyada sosyalliği aramaktadır. Bunlar için yer ve zaman önemli değildir. Çünkü gerçeklerden kopuk bir hayatı vardır. Kendi kendine konuşmak gülmek toplumda herkesin içinde kendi kendine konuşur. Psikoz halinde bu sorun mutlaka tedavi edilmelidir. Kişinin hastaneye yatarak, tedavi edilmesi ve ilaç kullanması gerekmektedir.

Kendi Kendine Konuşmanın Hastalık Olduğunu Nasıl Anlarız?

Kişi kendi kendine konuşurken kendini dış dünyadan soyutluyor ve durum kendine yeni bir dünya kurmuş boyutuna geldi ise, kişinin hemen bir uzman tarafından kontrol edilmesi gerekir. Bu durumdaki kişiler aklen psikoz hastalığına yakalanmış demektir.  Bu hastalığa yakalanmış insanlar kendi kafalarında hayal kişiler kurar ve onlarla konuşurlar sanki kafasındaki kişi gerçekten onunla konuşur gibi. Bazı kişiler toplumla ihtiyaçlarını karşılayamadıkları zaman kendi iç dünyaların da böyle bir hayat kurmaktadır. Böyle durumlar da insanlar için yer ve zamanın önemi yoktur. Amacı sosyalliği böyle bulmaktır. Yalnız kaldığında kendi kendine konuşmak toplumda hemen hemen herkes kendi içerisinde sesli veya sessiz konuşur. Kalabalık ortamlar da dahi konuşur. Fakat bu durum psikoz dönemine geldi ise kişi mutlaka hastanede tedavi altına alınmalıdır.

 Kendi Kendine Konuşma

Kendi kendine karşısında biri varmış gibi konuşmak hastalık olarak kabul edilmeyen durum: Kendi kendine konuşmanın diğer şeklinde ise, kişiler bunu stres gidermek için yaparlar. İnsanlar yaşamlarının bazı dönemlerinde bunu yaparak, sesli hayaller kurabilir. Bu daha çok aceleci ve hiperaktif yapıda olan kişilerde rastlanır. İnsan sosyal bir canlı olarak kabul edildiğinden, yalnızlık kişinin akıl sağlığının bozulmasına neden olabilir. Bu yüzden bazı kişiler kendi kendine konuşarak, ayakta kalmaya çalışabilirler. Bu çoğunlukla herkesin yapabildiği bir davranış şekli olabilir. Sosyal zekası yüksek olan kişiler, özellikle  yalnızlığa tahammül edemezler. Bunlar daha fazla konuşurlar. Kişinin bu özelliğinin farkında olması durumunda, bunun stres azaltmaya etkisi olur. Ancak bunun farkında değillerse, bu kişiler hastadır.

Kendi kendine konuşmak nasıl tedavi edilir?

Bu sorunun tedavisi için yapılan psikolojik tedavide psikodrama tekniği kullanılmaktadır. Bu teknikte tiyatro psikolojik tedavi sırasında kullanılmaktadır. Yani buna bir örnek vermek gerekirse; Kişi kendi kendine konuştuğunun farkına varırsa, tedavi faydalı oluyor. Tedavi sırasında kişi bir sandalyeye oturtulmakta ve karşısına boş bir sandalye konmaktadır. Boş sandalyede annesinin olduğu varsayılarak, onunla karşılıklı konuşması isteniyor. Kişi konuştuktan sonra annesinin yerine geçerek, onun gibi cevap vermeye başlıyor. Bu yapılan kişilerin sosyal ihtiyaçlarını gidermelerine yardımcı oluyor.