Maskeli Depresyon Nedir?

Maskeli Depresyon Nedir? Çöküntü durumu olarak bilinen depresyon, hayatın hemen hemen, her döneminde herkes tarafından yaşanabilen bir durumdur. Duygusal, davranışsal, fiziksel ve zihinsel bir takım değişikliklerle kendini gösteren depresyonun en net özellikleri arasında, hayattan keyif alamama, kendini değersiz görme, yetersiz ve çaresiz hissetme, iştah da sorunlar ve uyku sorunları yaşama yer almaktadır.

Erken teşhis edilemeyerek ve ya önemsenmeyerek bir terapiste başvurulmadığı zaman, kronik yorgunluk, bitmeyen halsizlik, sessiz kalma ve ağlama nöbetleri geçirme de tabloya eklenebiliyor. Fakat bazen, bu belirtiler görülmeyebilir. Uzmanlar buna maskeli depresyon, bedenselleşmiş depresyon ya da örtük depresyon ismini vermektedir. Yani kişi gerçekte fiziksel bir hastalığı olmadığı halde, fiziksel rahatsızlıklar ve ağrı yaşıyorsa, maskeli depresyon durumunda olabilir.

Kişinin kendine ciddi zararlar vermesi ve intihara kalkışması gibi hayati sonuçlara yol açabilecek kadar tehlikeli ve ciddiye alınması gereken bir depresyon türü olan maskeli depresyonda, farkında olma ve erken teşhis oldukça önem taşımaktadır. Maskeli depresyonun tedavisinde, diğer depresyon çeşitlerinde uygulanan tedavi teknikleri kullanılmaktadır. Uzmanlar tarafından tedavi edilen maskeli depresyonla başa çıkabilme yolunda ilk adım, kişinin hayatında ve özellikle özel ilişkilerinde, nelerin eksikliğini hissettiğini bulmaya yönelik olmaktadır. Bu süreç içerisinde, kişinin kendisi kadar ikili ilişkileri de ciddi önem taşımaktadır.

Çünkü istem dışı olarak maskelenmeye çalışılan depresyon, ikili ilişkilerdeki davranış, tutum ve iletişim biçimleri ile daha rahat ortaya çıkabilmektedir. İkinci olarak ise depresyonun kişinin hayatına ne seviyede girdiğinin bulunmaya çalışılmasıdır. Kişi ikili ilişkilerini, ev ve sosyal hayatını sürdüremeyecek durumda ise ve yoğun ağlama nöbetleri yaşıyorsa, psikiyatri uzmanına yönlendirilerek ilaç tedavisine başlanmaktadır. Psikoterapi ve ilaç tedavisi, kişinin kendini daha iyi ve mutlu hissetmesine yardımcı olmaktadır. Maskeli depresyonun ne kadar süredir olduğu, kişinin var olan yeteneği ve yaşı, cinsiyeti ya da çalışıyor olup olmadığı, terapinin sürecini belirlemektedir.