Moral Bozukluğuna Ne İyi Gelir?

Moral Bozukluğuna Ne İyi Gelir? Hayatta her zaman her şey istediğimiz gibi gitmeyebilir. Ve bu bizim moralimizi bozar. Yaptığımız yemeğin güzel olmaması, beklenmedik bir misafir, bir eşyamızın kırılması, bir yakınımızın hasta olması… gibi, moral bozukluğuna neden olan etken sayısı çok fazladır. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde size, moral bozukluğu nasıl geçer, moral bozukluğuna ne iyi gelir gibi soruların yanıtlarından söz edeceğiz. Moral bozukluğunu giderme yollarını yazımızın sonunda öğrenmiş olmak isterseniz, zaman kaybetmeden bilgilerimizi gözden geçirmeye başlayabilirsiniz…

Moral bozukluğunu giderme yolları arasında yer alan, yapmanızı önereceğimiz ilk detayı uygulamak için, sevdiğiniz sadece bir kişinin bulunması yeterli… Bu kişiye sarılmak, sizde moral bozukluğu adına eser bırakmayacak, yüksek olan tansiyonunuzu düşüreceği gibi, stresinizi de sizden alıp götürecektir.

Moral Bozukluğu Nasıl Geçer? Moral bozukluğu hissettiğinizde, arkadaşlarınızla, en azından çok sevdiğiniz bir arkadaşınızla bir kaç saat zaman geçirmenin de size iyi geleceğini bilmelisiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken tek detay, arkadaşınızın sizin açığınızı kollayıp, bundan bir şeyler elde etmeye çalışmamasıdır. Moraliniz bozukken görüşeceğiniz arkadaşlarınızın çıkarcı kişiler olmamasına özen göstermenizi öneriyoruz; sonrasında bir de bu sorunla uğraşmak istemezsiniz, öyle değil mi?

Moral bozukluğunu giderme yolları arasında yer alan diğer şey de, eş, ya da sevgili ile konuşmak, ya da mesajlaşmak… Tabi, eğer moralinizi bozan o değilse… Sadece onun sesini duymak, ya da parmaklarından döküldüğünü bildiğiniz bir kaç harfi okumak dahi hoşunuza giderken, bir de ondan güzel şeyler duymanın, ya da güzel yazdığı şeyleri okumanın vereceği mutluluğu düşünebiliyor musunuz?

Kalp, ve kemik sağlığı için oldukça yararlı olan yürüyüş, ruh sağlığınız açısından da çok faydalı. Bu nedenle, moral bozukluğu hissettiğiniz zamanlarda yürüyüş yapmayı deneyebilir, böylece, stresinizi de atabilirsiniz. Ortalama yarım saat, açık, ve olabildiğince temiz havada yürümeniz gerektiğini hatırlatmadan da geçmeyelim. Sözünü ettiğimiz yürüyüş, AVM’lerde yaptığınız vitrin gezisi değil…

Temposu yüksek, volüm olarak da yüksek olan müzikler dinlemek; ve kendinizi müziğin ritmine kaptırmak da sizin açınızdan oldukça iyi bir seçenek. Şarkı seçimini de sevdiğiniz bir şarkıdan yana yaparsanız, sizin keyfinize kimseler dokunamaz…

Yeşil çay içmek de moral bozukluğu sırasında size iyi gelecek bir diğer şey olarak karşımıza çıkmaktadır. İçerisine şeker eklemeden tüketmeniz önerilen yeşil çayı kullanabilmek için, saatin akşam olmaması, ve yüksek tansiyon, kalp probleminizin bulunmaması gerektiğini belirtmeyi de unutmamalıyız.

Sevgili, ya da eş ile yapılan telefon görüşmesinin bir adım ilerisine giderek; onunla başbaşa zaman geçirmenin de oldukça etkili bir moral bozukluğu terapisi olduğunu belirtebiliriz…

Diyelim ki moraliniz bozuk, karamsar ve sıkıntılı günlerdesiniz. Bu derdinize besinlerle çare bulmaya ne dersiniz?

Elbette besinleri ilaç gibi kullanmayı kast etmiyoruz. Ama ruh haline iyi geldiği bilimsel araştırmalarca kanıtlanan yiyecekleri tüketmeye özen göstererek kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Moral bozukluğuna iyi gelen şeyler

Yeşil sebzeler

Ispanak, Brüksel lahanası gibi yeşil sebzeler, depresyon belirtilerinin azalmasına yardım eden folik asit ve B vitamini içerir. Folik asit, nörepinefrin, serotonin ve dopamin gibi beyinde duygudurum kimyasal sentezi için gereklidir. Harvard Tıp Okulu araştırmacıları, depresif hastaların folik asit düzeylerinin artırılmasının ruh halini geliştirmede yardımcı olduğunu ortaya koydu.

Balık

Çoklu doymamış yağ asitleri açısından zengin olan balık yağı, beyin fonksiyonları ve kardiyovasküler sağlık açısından etkili. Depresyondaki kişiler ile düşük omega-3 yağ asidi seviyesi arasında bağlantı bulunduğunu ortaya koyan araştırmalar, omega-3’ün duygudurum yükseltme gücü olduğunu, omega-3 takviyelerinin depresyon belirtilerini azalttığını, ancak kaygı sorunu yaşayanlarda etkili olmadığını gösteriyor. Somon balığı, uskumru gibi omega-3 yönünden zengin, fakat cıva seviyesi düşük balıkları yemeyi tercih edin.

Meyveler

Portakal, papaya (ağaç kavunu) gibi B6 vitamini ve folik asit açısından zengin meyveleri tercih etmek gerekiyor. Çünkü araştırmalar bu iki bileşenin depresyon üzerinde etkili olduğunu gösteriyor.

Safran

Araştırmalar, safranın ruh hali üzerinde etkili olduğunu gösteriyor. Bir araştırma sonucuna göre, 30 mg safran kapsülü, depresyon üzerinde Prozac kadar etkili. Bu pahalı baharat, yemeklere katılarak da vücuda alınabilir.

Çikolata

Çalışmalar, çikolatanın içerdiği bileşenlerin beyinde adeta bir uyuşturucu kadar etki yarattığını gösteriyor. Bazı araştırmacılar, çikolatanın gücünün serotonin artırıcı karbonhidrat oluşundan geldiğini, bazıları da içerdiği kimyasalların dopamini artırdığını, bunun da memnuniyet verdiğini düşünüyor.moraliniz-bozukken-ne-yemelisiniz-79014 Sebebi her ne olursa olsun sonuçta, birkaç parça çikolata yedikten sonra daha iyi bir ruh hali meydana geldiği ortaya konuyor. Üstüne üstlük çikolatada bulunan kafein enerjiyi artırıcı etkiye de sahip.

Sarı kantaron bitkisi

Yapılan uluslararası çalışmalar sonucu depresyon tedavisinde kullanılan bu bitki, pek çok antidepresan ilaç gibi etki gösteriyor. Bitki, dopamin ve serotonin gibi kimyasal habercileri içine çeken beyindeki sinir hücrelerini engelliyor. Ancak bu bitkinin ciddi yan etkileri olduğu, diğer ilaçlarla birlikte alındığında (örneğin doğum kontrol hapı ve antidepresanlarla birlikte) zararlı olabileceği biliniyor. Dolayısıyla tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız.

Yararlı karbonhidratlar

Karbonhidratların, beynin, ruh halini düzenleyen sinir taşıyıcısı olan serotonini üretmesine yardım ettiği bilinir. Yapılan çalışmalarda da yüksek karbonhidratlı içecek tüketenlerin duygudurumunun, konsantrasyonunun ve enerji seviyesinin arttığı gözlemlendi. Dolayısıyla uzmanlar, karbonhidrat tüketme ihtiyacı hissettiğiniz öğleden sonra 3 ile 5 saatleri arasında, 120 kalori civarında, 25-30 gram kadar karbonhidratlı yiyecek tüketmeye çalışmanız gerektiğini belirtiyor. Tabii bu miktarlar şeker hastaları için geçerli değil.

Kolay sindirilebilen basit karbonhidratlar ruh halini geliştiriyor, kompleks karbonhidratlar ise sindirimi zor, zaman geçirici mutluluk hapları özelliği taşıyor. Uzmanlar, tam tahıllı kraker üzerine bal ya da kuru üzümlü yulaf ezmesi gibi karbonhidratları öneriyor. Aklınızda bulunsun; karbonhidratlar, yendikten 20 dakika kadar sonra ruh halini iyileştirme etkisi gösteriyor.