Reaktif Depresyon Nedir?

Reaktif Depresyon Nedir? Kişinin yaşadığı olaylara bağlı olarak ortaya çıkan bir depresyon türüdür. Bu depresyon türü genellikle toplumsal koşullara bağlı olan ortamlarda belirtilerin ortaya çıkması arasında yakın bir ilişki olduğu düşünülmektedir. Bu tarz depresyonda suçluluk duyma ve günahkar olma düşüncesi, giriştiği işlerde başarısızlık, hayal kırıklığına uğrama, suçlanma, sevdiği birinden ayrılma, yakınlarının ölümü, emekli olma, istenmeyen gebelik, hezeyanı olmadığı, olsa dahi, bu nedenlerle beliren, nörotik kökenli yaşamsal olaylar ile bir ilişkisinin olduğu görülür.

Reaktif depresyonun bir belirtisi olan uyku bozukluğu çok sık rastlanan geç ve güç uykuya dalma şeklinde olup, sabahları da erken uyanma olmaz. Kişide İştahsızlık ile kilo kaybı ya hiç olmaz veya oldukça azdır. Reaktif depresyon olgusunda kaygı ve endişe duyma halleri ile diğer belirtilerde gün süresince boyunca artış olur. Bu durum geceleri ise doruk noktaya ulaşır. Uzamış olan yas depresyonu da reaktif depresyon diğer özel bir türü olarak kabul edilir.

Reaktif Depresyon Tedavisi: Bu depresyon türünde uzman doktorun önereceği tıbbi ilaçlar ile diğer bazı terapi yöntemleri uygulanarak reaktif depresyon tedavisi yapılır. Antidepresan ilaç türleri, farklı psikoterapi usulleri, grup tedavileri, elektro konvulsif tedavi (elektro) ve Fototerapi (bir tür bir ışık tedavisi) tedavi gören hastaların bazılarında tam bir iyileşme sağlanabilirken, yüzde 50 civarı hastalarda ise sonradan daha farklı bir depresyon nöbetleri meydana gelebilmektedir.

Yüzde 5 civarı kadar hastada ise depresyona iyileşmesi olmayabilir. Depresyon hastalığında erken yapılan agresif tedavi hastalığın sürecinde önemli bir ölçüde iyileştirme olurken, bu yapılmadığı takdirde reaktif depresyon hastalığı daha da kötü olabilmektedir.

Reaktif Depresyon Sebepleri
Reaktif depresyonun en sık belirtilerinden biri olan strestir. Örneğin ölüm haberi, işini kaybetme, boşanma, başka bir yere taşınma ya da hastalık gibi durumlar en önde gelmektedir. Bu hastalık başta önemsiz ve küçük görülür fakat tedavi edilmediği sürece ilerleyebilir. Giderek okul, iş ve sosyal yaşamı olumsuz yönden etkiler.

Bu hastalığın başlıca sebepleri, rahatsızlık hisleri, umutsuzluk, mutsuzluk ve değersizlik gibi septomlardır. Bunların yanında uyku problemleri ve sürekli yorgunluk hissi baş gösterir. Bu hastalığa sahip olan kişilerde ayrıca yeme bozukluğuna bağlı ani kilo kaybı görülmektedir. Odaklanma ve karar verme sorunu çok sık yaşanır bunların yanında şiddetli baş ağrıları ve mide ile ilgili sorunlarda ortaya çıkar. İlerleyen günlerde ise kişilerde, alkol, uyuşturucu kullanımları ve intihar eğilimleri gibi davranışlar görülmektedir.

Bu hastalıktan yardım almak için en az 6 ay belirtilerin devam ediliyor olmasına karşı bir uzman doktora gidilmelidir ve kişinin günlük hayatında olumsuz yönlerin belirgin şekilde artış göstermesi lazım. Bazı yapılan araştırmalara göre bu rahatsızlıkta ilaç tedavisinden önce bilişsel davranışçı tedavisi önemli rol oynamaktadır. Ayrıca ailenin de bu hastalıkta çok önemli bir yeri vardır.

Reaktif Depresyon Tedavisi
Bu depresyonda tedavi ilk olarak uzman doktorun vereceği ve önereceği ilaçları kullanmak olacaktır ve bazı terapiler sayesinde de düzelme olabilir. Antidepresan ilaçları bu tedavi için oldukça uygundur ve kısa zamanda etki göstermektedir. Grup terapileri olan tedavilerde bu hastalık için oldukça etkilidir. Çoğu hastalarda tam bir düzelme görülürken bazı hastaların yüzde ellisinde ise sonradan daha farklı bazı psikolojik rahatsızlıklar oluşabilir. Yüzde beşinde ise bu depresyonda iyileşme olabilir. Böyle psikolojik rahatsızlıklarda erken tedavi çok olumlu iyileşmeler olur fakat geç tedavi ve tanılarda hastalık daha da kötü durumlara gidebilir.

Bazı olaylar yüzünden sürekli stres durumunda olmak bu hastalığı büyük ölçüde etkiler. Sürekli mükemmel olmak isteyenlerin bu hastalığa yakalanma riski çok daha yüksektir. Çevresel olaylar yüzünden bile bu hastalığa yakalanan insanlar var. Başarısızlıklar ya da özgüven düşüklüğü ile kendini baş gösterir. Bu hastalık toplumda görülen en yaygın hastalıklardan biridir ve bazı antidepresan ilaçlar sayesinde bu hastalıkta çok olumlu yönde rahatlamalar meydana gelir.